آموزش پرورش قارچ

کانال هوا پلاستیکی در سالن قارچ

چگونه کانال هوا را در سالن پرورش قارچ نصب کنیم؟

هوادهی مناسب و با فشار یکنواخت  در سالن پرورش قارچ نقش بسیار مهمی در کیفیت قارچ ها خواهد داشت. در هرسالنی با توجه به تجهیزات٬ و فصلی که سالندار کشت قارچ را انجام می دهد٬ سیستم هوادهی متنفاوت می باشد. در فصل های خنک و شهرهای سرد و خنک ٬ ممکن است سیستم هوادهی یک فن ساده باشد. اما در فصول گرم و شهرهای گرم٫‌از هواساز یا کولر آبی جهت هوادهی استفاده می شود. در هر صورت ٬ برای اینکه هوادهی در سالن به صورت یکنواخت باشد٬ باید از کانال پلاستیکی که به سیستم هوادهی سالن وصل می شود٬ استفاده کرد. البته در بعضی از سالن ها ٬ دستگاه رطوبت ساز را هم کانال کشی می کنند که از همین کانال های پلاستیکی استفاده می شود.

قطر این کانال ها ۴۰٬۵۰٫۶۰ می باشد که متناسب با سیستمی که کانال به آن وصل می شود٬‌باید کانال پلاستیکی مناسب را تهیه کرد(برای مثال قطر دهانه رطوبت ساز معمولا ۵۰ می باشد).

طول کانال پلاستیکی باید به اندازه طول سالن پرورش قارچ باشد.

نحوه ایجاد روزنه در کانال هوا پلاستیکی سالن قارچ

بعد از اینکه کانال پلاستیکی را به سیستم فن یا کولر آبی نصب شد٬ باید در کانال روزنه ایجاد کنید. (کانال را توسط سیم به سقف سالن وصل کنید). روزنه ها باید تقریبا دارای قطر ۵ سانتی متر باشند. برای این کار می توان یک قوطی رانی را برش داد و توسط شعله داغ کرد و در کانال روزنه ایجاد کرد. فاصله روزنه ها در ابتدای کانال باید  با فاصله ۳۰ سانتی متر ٬ ۳۰ سانتی متر باشد و به تدریج این فاصله ها کمتر می شود و در انتهای کانال به ۱۰ سانتی متر٬ ۱۰ سانتی متر می رسد. انتهای کانال هم باید بسته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses User Verification plugin to reduce spam. See how your comment data is processed.