پرورش قارچ یک هنر پولساز است و مراحل جذابی دارد

شما یک مرحله را انتخاب کردید :

بسته بندی نگهداری و فروش قارچ

بسته بندی نگهداری و فروش قارچ چگونه است؟؟

جذاب ترین مرحله ی پرورش قارچ(برداشت ،بسته بندی ،نگهداری و فروش قارچ )

مرحله برداشت و بسته بندی قارچ

یکی از شیرین ترین مراحل پرورش قارچ مرحله برداشت محصول می باشد که نتیجه نزدیک به چهل روز تلاش تولید کننده می باشد.

به هر مرحله برداشت قارچ فلش گفته می شود که معمولا سه فلش است. هر فلش بین ۴ تا ۶ روز طول می کشد.

برداشت قارچ زمانی انجام می گیرد که کلاهک آن به اندازه مطلوب رشد کرده باشد و چتر آن باز نشده باشد. به طور کلی سایز قارچ بستگی به نظر مشتری دارد اما اندازه کمی بزرگتر از تخم مرغ٬ اندازه مطلوب و مشتری پسندی می باشد. پس زمانی که کلاهک قارچ به این اندازه رسید آن را می چینیم.

برای برداشت قارچ دو روش وجود دارد:

روش اول: با استفاده از انگشتان و کف دست٬ قارچ را نگه می داریم و ابتدا به آرامی در جهت عقربه های ساعت می چرخانیم و سپس برخلاف عقربه های ساعت به آرامی از خاک بیرون می کشیم. چنانچه ذرات خاک و میسیلیوم به انتهای  ساقه چسبیده باشد٬ آن را با چاقو تیز و تمیز می بریم.

روش دوم: در این روش قارچ که روی بستر هست را با چاقو تیز از نزدیک ترین محل به سطح خاک می بریم و در ظرف می گذاریم و سپس انتهای باقی مانده در خاک را به دقت از بستر در می آوریم.
قارچ درجه یک قارچی هست که چتر آن باز نشده است و توپر و سنگین و سفید می باشد. قطر کلاهک آن بین  تا ۳ تا ۶ سانتی متراست و ساقه آن کم تر از ۲ سانتی متر می باشد.

قارچ درجه دو قارچی است که چترش باز شده و سبک تر از قارچ درجه اول است.

معمولا قارچ را در کارتن یا سبد و یا به صورت بسته بندی به بازار عرضه می کنند. در بعضی از شهرهای خنک در پلاستیک نیز قارچ به فروش می رسد.

gharchehedieh

نکات مهم در هنگام برداشت قارچ:

چهار ساعت قبل از برداشت آبیاری نکنید.
چهار ساعت قبل برداشت مهپاش را روشن نکنید و سعی کنید رطوبت سالن را پایین نگه دارید و حتی کف سالن و دیوار ها را خیس نکنید.
اگر از کولر ابی جهت هوادهی استفاده میکنید٬ چهار ساعت قبل برداشت آن را بدون آب روشن کنید.

بسته بندی قارچ

در ایران معمولا قارچ به صورت بسته های ۲۰۰٬۴۰۰٬۱۰۰۰ گرمی در ظروف یکبار مصرف بسته بندی می شود. جهت بسته بندی قارچ به نکات زیر توجه کنید:

 • بعد از چیدن قارچ آن را مستقیما در ظروف بسته‌بندی قرار دهید.
 • قارچ های لوکس و درجه یک را بسته بندی کنید.
 • برای ماندگاری بیشتر قارچ باید آن را شوک سرمایی داد. به این صورت که قارچ ها را در سردخانه یا یخچال در دمای ۱ تا ۳ درجه به مدت ۴ ساعت قرار داد و بعد از آن روی قارچ ها را سلفون بکشید.
 • اگر قارچ را در سبد قرار دادید، جهت شوک دهی دور آن را روزنامه نگذارید و اگر در کارتن بود، در کارتن را باز بگذارید.

  فروش

  اولین سوالی که ذهن هر علاقه مند به پرورش قارچ را به خود مشغول می کند این است که «قارچ تولید شده را چگونه بفروشم؟»

  به طور کلی بازار فروش قارچ بازار پر رونق و پر کششی است. زیرا قارچ یک کالای مصرفی و پر طرفدار در کل دنیا می باشد. عمده ترین بازار فروش آن شامل سوپرمارکت ها، سوپرمیوه ها٬ فست فودها٬ رستوران ها و میدان تره بار می باشد. معمولا تولیدکننده ها به دو صورت قارچ تولیدی خود را می فروشند. یا خود تولیدکننده مستقیما آن را به مصرف کننده می فروشد یا کل بار تولید شده را به ویزیتور ها می دهد.

  اگر خود تولید کننده  قارچ را بفروشد٬ سود بیشتری برایش خواهد داشت. هر تولیدکننده ای در اولین دوره کشت خود نیاز دارد که برای محصول خود بازاریابی انجام داد. در دوره های بعدی مشتری مطمئنا شما را به عنوان تولید کننده می شناسد و به سراغ تان می آید.

  سعی کنید از سوپر میوه ها و فست فودهای نزدیک به سالن خود٬ شروع به جذب مشتری کنید.

  می توانید در سبد های پنج کیلویی نمونه بار خود را نشان مشتری دهید. پیش فلشها نمونه بار شما هستند. به تمام فروشگاه های بزرگ مواد غذایی و هایپر میوه ها سر بزنید و سعی کنید در اولین معامله قارچ درجه یک و باکیفیت به آن ها بفروشید که همواره مشتری دائم شما بمانند.

  ممکن است در بار اول مشتری با قیمت کمتری از شما خرید کند اما اگر کیفیت قارچ شما را ببیند و شما سر وقت بار را بدست مشتری برسانید٬ قطعا در دفعات بعدی با قیمت خیلی عالی از شما خرید خواهد کرد.

  لیست تلفن تمام مشتری ها را داشته باشید.حتی اگر از شما خرید نکرده باشند. به محض اینکه پیش فلش ها ظاهر شدند٬ بازاریابی را شروع کنید یا به مشتری های قدیمی اطلاع دهید که قارچ برای فروش دارید.

  قارچ را فقط به صورت نقد معامله کنید.

  بسته بندی قارچ  هم ماندگاری و هم سود بالایی دارد. قارچهای لوکس و درجه یک را بسته بندی کنید.

  اگر در بازاریابی قوی هستید٬ می توانید در کنار فروش قارچ سالن خود٬ قارچ های سالنهای دیگر را هم خرید و فروش کنید. مزیت این کار این است که برای مشتری خود همیشه قارچ خواهید داشت.

چگونه یک صادر کننده موفق باشیم؟؟؟

ایران یکی از ۶ تولید کننده برتر قارچ خوراکی می باشد، به همین جهت صادرات قارچ می تواند کمک بسیار زیادی به اقتصاد کشور کند. شرکت های زیادی در ایران وجود دارند که اکثر قارچ هایی که تولید می کنند به کشورهای حوزه خلیج فارس مثل٬ کویت٬ قطر٬ امارات٬ عراق و کشورهای پاکستان و افغانستان صادر می کنند. خانم هدیه اعتمادی فرد نیز یکی از صادرکنندگان قارچ به این کشورها می باشد. عمده صادرات قارچ ایران به کشورهای عربی همسایه است . چرا که به دلیل اختلاف قیمت بالای قارچ بین ایران و این کشور ها و همچنین هزینه حمل و نقل بسیار کم شرایط را برای صادرات قارچ مساعد کرده است. کیفیت قارچ های تولید شده در ایران به اندازه ای است که استانداردهای جهانی کیفی قارچ را داشته و قابلیت صادرات به تمامی نقاط جهان را دارد. شما می توانید با یک سالن کوچک شروع کنید و در ادامه این راه به صادرات هم برسید. برای صادرات نیاز به مجوزهای خاصی می باشد که ما در دوره های آموزش پرورش قارچ  در این موارد شما  راهنمایی خواهیم کرد. مهم ترین بحث در صادرات مشتری می باشد.شما اگر در ایران بتوانید مشتری را قانع کنید برای خرید محصول تان٬ مطمئنا میتوانید مشتری در کشورهای دیگر را هم جذب کنید. کشورهای حوزه خلیج فارس بیشتر قارچ را به صورت بسته بندی های ۲۵۰ گرمی  در دایکات ( که هر دایکات هشت عدد بسته ۲۵۰ گرمی جای می گیرد) سفارش می دهند. بیشتر قارچ های صادراتی  به صورت هوایی برای کشور مقصد ارسال می شود.

photo_2022-06-17_16-29-37

چگونه قارچ های صادراتی رو صادر کنم؟

ظروف بسته بندی قارچ باید به گونه ای باشند که تا حد ممکن از آسیب رسیدن به قارچ جلوگیری کنند و از قارچ در برابر آسیب های فیزیکی جلوگیری کند.

 • ظروف بسته بندی قارچ باید عاری از مواد شیمیایی مضر تاثیر گذار بر مواد غذایی باشد.
 • این ظروف باید به گونه ای باشد که محصول قرار گرفته در آن قابل رویت باشد.
 • ظروف بسته بندی باید از نظر جذابیت بصری در حد مطلوبی قرار داشته باشد.
 • وزن ظروف بسته بندی می تواند بسته به بازار هدف و کشور مقصد متفاوت باشد.

لیبل بسته بندی قارچ:

نام برند تولید کننده قارچ باید روی لیبل درج شود.

نام محصول (نام علمی مثل fungi یا fungus یا mushroom) باید روی لیبل درج شود و یا با نام معمول محصول در کشور مقصد جایگزین گردد.

 

نوع محصول (قارچ یخ زده، پودر قارچ، قارچ بلنچ شده و …) باید روی بسته بندی درج گردد.

آموزش های کاربردی برای این بخش

محصولات کاربردی پرورش قارچ

مشاوره تخصصی پرورش قارچ

فرم مشاوره تخصصی با سرکار خانم هدیه اعتمادی (موسس برند قارچ هدیه)  در صورت نیاز به مشاوره تخصصی پرورش قارچ و نیازهای خاص و سوالات تخصصی کافیه فرم مارو پرکنید و منتظر جواب ما باشید.
۷ +

سال تجربه بین المللی

۱۰۰ +

مشاوره کاربردی

۲۰۰ +

هنرجو پرورش قارچ

فیلم (نقشه راه پروژه قارچ) به طور مختصر و کاربردی

به طور مختصر و کاربردی هدیه ویژه برای شما دنبال کنندگان که دنبال اطلاعات قابل اطمینان هستید.فیلم جلسه توضیحات سرکار خانم هدیه اعتمادی (مدرس و موسس برند بین‌المللی قارچ هدیه) به طور رایگان در اختیار شماست. کافیست با پر کردن این فرم روی دکمه دانلود بزنید.

دیدگاه مشتریان

اعتماد شما برای ما افتخار است

کوتاه درباره سرکار خانم اعتمادی

سلام من هدیه اعتمادی فرد هستم.کارآفرین برتر در زمینه تولید٬ مشاوره و آموزش قارچ و البته  صادر کننده قارچ و تجهیزات آن به  کشورهای  حوزه خلیج فارس. به سایت من خوش آمدید! متولد ۱۳۶۶ و در شهر اهواز به دنیا آمدم. دارای مدرک فوق لیسانس فیزیک هستم و خیلی اتفاقی وارد حوزه قارچ شدم!  استاد فیزیک بودم و یک آموزشگاه علمی با دوازده مدرس داشتم. یک روز جزوه  پرورش قارچی را که یکی از دوستانم به من داد را مطالعه کردم و علاقه مند به این حوزه شدم. به طوری که فیزیک را رها کردم و به پرورش قارچ پرداختم. من کار پرورش قارچ را ده سال پیش و از یک انباری کوچک شروع کردم و الان صادرکننده قارچ به کشورهای کویت٬ امارات٬ قطر٬ عراق ٬پاکستان و افغانستان  هستم. در این سایت  می خواهم هر آنچه که باعث شد من به این موفقیت برسم را با شما به اشتراک بگذارم.

محصولات جدید

اینستاگرام ما