آموزش پرورش قارچ

تاثیر نور در سالن پرورش قارچ

تاثیر نور در سالن پرورش قارچ

تصور خیلی از افراد این است که سالن پرورش قارچ باید تاریک و بدون نور و چراغ باشد. در واقع این تصور از آن جا شکل گرفت که سالن پرورش قارچ معمولا جای خنک و مرطوب است و معمولا این مکان ها به دور از نور آفتاب هستند. اما در واقع جمله صحیح این  است که قارچ بر خلاف بسیار از جانداران  و گیاهان برای رشد نیازی به نور افتاب ندارد. البته لازم به ذکر  است که قارچ گیاه نیست زیرا فاقد کروفیل است و توانایی فتوسنتز ندارد.

وجود نور مستیقم در سالن پرورش قارچ  باعث بالا رفتن دمای سالن می شود ٬ به همین دلیل سالن پرورش قارچ نیازی به پنجره ندارد و جهت جلوگیری از اتلاف انرژی بهتر است پنجره پوشیده شود.

اما نور لامپ در سالن پرورش قارچ اهمیت زیادی دارد اما نه برای رشد قارچ بلکه برای بررسی بستر قارچ توسط سالندار. اگر سالن روشنایی خوبی نداشته باشد٬ ممکن است سالندار دیر متوجه آلودگی و موارد مشکوک در سالن شود و نتواند اقدامات لازم و به موقع را انجام دهد. و بیماری در سالن پخش شده و باغث ضرر و زیان شود.

پس همیشه سعی شود از لامپهای ضد آب در سالن استفاده شود تا سالن دار بتواند مرتب بستر را بررسی کند و به محض مشاهده موارد بیماری٬ فوری اقدامات لازم را انجام دهد. به همین دلیل روشنایی در سالن پرورش قارچ اهمیت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *